پوشال كولر از الیاف نخل

تهيه پوشال كولر از الیاف نخل

پوشال كولر از الیاف نخل هم تولید می گردد. یکی از محصولاتی که با استفاده از ضایعات نخل تولید می شود، پوشال کولر های آبی است.

ويژگي هاي مواد اوليه مصرفي

اين مواد از ضايعات سلولزي نظير الياف، تنه و برگ هاي درخت خرما تهيه مي شود. مواد اوليه مصرفي بايستي ابتدا در كارخانه هاي توليد نئوپان به صورت ورقه هاي نازك با ضخامت كمتر از يك ميلي متر در آمده و سپس براي توليد پوشال كولر از الیاف نخل استفاده شوند.

پوشال كولر از الیاف نخل

مراحل خط توليد پوشال

  • ضايعات سلولزي
  • ورقه با ضخامت كمتر از يك ميلي متر
  • برش عرضي، به عرض۲ ميلي متر
  • پوشال
  • پرس عدل بندي
  • توري كشي پوشال
  • بسته بندي

تشريح خط توليد پوشال

ابتدا ضايعات سلولزي در واحد نئوپان و چوب سازي به ورقه هايي به ضخامت كمتر از يك ميلي متر تبديل شده و سپس ورقه ها توسط دستگاه پوشال سازي به قطعات با عرض ۲  – ۱ ميلي متر بريده مي شود. پس از برش، با پرس عدل بندي به ظرفيت ۸ تن در ساعت بسته بندي و با توري نايلوني روي آن پوشيده شده و با منگنه دوخت انجام مي گردد. بعد از آن هر سه عدد پوشال در يك كيسه نايلوني چهار لايه قرار گرفته و بسته بندي مي شود.

مواد بسته بندي

مواد بسته بندي شامل توري نايلوني، كيسه بسته بندي پلي اتيلن يا پي وي سي، سوزن منگنه و غيره مي باشد.

فرآورده نهايي و ويژگي هاي آن

پوشال كولر از الیاف نخل محصول نهايي مي باشد كه در اندازه هاي مختلف ۷۰ * ۶۰ تا ۱۰۰ * ۹۰  سانتيمتر براي كولرهاي در اندازه ۳۵۰۰ تا ۷۰۰۰ فوت مكعب در دقيقه مطابق با استاندارد بين المللي

BS – 2548  توليد مي شود.

موارد مصرف فرآورده نهايي

براي نگهداري آب به منظور خنك كنندگي در كولرهاي آبي بكار مي رود.

مسائل و مشكلات موجود در خط توليد پوشال

فرآيند توليد با دو روش عمده انجام مي گيرد:

۱- روش چند مرحله اي

۲- روش يك مرحله اي

در روش چند مرحله اي نوارهاي توليدي همگن نشده و از نظر كيفي نامناسب مي باشند و ضايعات توليد زياد و الياف ها به هم چسبيده اند. فضاي خالي بين الياف ها كاهش يافته و لذا ميزان جذب آب كم مي شود. بنابراين روش يك مرحله اي كه در آن الياف ها همگن و آب بيشتري در بين پوشال ها جذب شده و حركت هوا راحت تر انجام مي گيرد توصيه مي گردد.

نگارنده: دکتر امین کهن مو